روزنامه اتحاد ملت

به دنبال انتشار بوی بد در تهران صورت می گیرد

پایش ویژه « بو » در هوای پایتخت

چهارشنبه هفته پیش ( ۱۲ دی ماه)، بویی نامطبوع هوای برخی مناطق تهران را دربر گرفت و موجب آزار و نگرانی شهروندان شد.

با وجود گمانه زنی های متعدد در مورد منشا بو، مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست اعلام کرد: سازمان حفاظت محیط زیست طی برنامه ای ویژه و فشرده « ترکیبات آلی و گازهای محیطی » را در مناطقی از تهران که شدت بو بالا بود، پایش می کند. شینا انصاری در گفت و گو با ایسنا افزود: برای تعیین پارامترهای مولد بو باید با استفاده از پمپ های مکنده از مناطقی که در آن شدت بو بالاست، نمونه برداری و به آزمایشگاه گاز کروماتوگرافی برای تعیین پارامترها منتقل شود.

وی تاکید کرد: در مورد بوی نامطبوعی که عصر روز چهارشنبه ( ۱۲ دی)، دربرخی مناطق تهران منتشر شد به نظر می رسد باید در مکان های که شدت بو بیشتر بود نمونه برداری از هوای محیط با پمپ های مکنده صورت گیرد و پس از انتقال به آزمایشگاه، نوع گاز متصاعد شده شناسایی شود بنابراین به منظور جلوگیری ازمشکل احتمالی آتی ، دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت زیست با همکاری اداره کل محیط زیست استان تهران طی هفته جاری برنامه فشرد ه و ویژ ه ای را به منظور پایش ترکیبات آلی فرار و گازهای محیطی، در مناطقی از تهران که بیشترین گزارش شدت بو را داشته اند، انجام می دهد.

سازمان حفاظت محیط زیست دستگاه سنجش شدت بو دارد

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با بیان اینکه این سازمان طی سال های گذشته به دلیل فعالیت واحدهای مختلف از قبیل کشتارگا ه های دام و طیور، واحدهای روغن نباتی، برخی سیستم های ناکارآمد تصفیه فاضلاب، واحدهای دپو و دفع زباله و سایر واحدهایی که به نحوی با فعالیت خود تولید بو و ایجاد مزاحمت برای ساکنان همجوار را موجب شده اند شکایت های متعددی دریافت می کرد. نمونه شاخص این وضعیت، بوی بد منتشر شده در مسیر فرودگاه بین المللی امام خمینی به تهران است. به همین علت سازمان حفاظت محیط زیست به منظور تعیین سهم واحدهای مولد بو در مسیر فرودگاه امام، نسبت به خرید دستگاه سنجش بو اقدام کرد. به گفته انصاری، این دستگاه که به شکل پرتابل است، می تواند کمیت بو را در واحد (OU) واحد بو در هر مترمکعب تعیین کند اما نمی تواند پارامترهای تشکیل دهنده بو را مشخص کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان شناسایی منشا بو از طریق دستگاه سنجش بود وجود دارد؟ گفت: بوی نامطبوع روز چهارشنبه در سطح وسیعی منتشر شد و غیرنقط های ( nonsource ) به نظر می رسید بنابراین دستگاه سنجش بو در این زمینه کاربرد ندارد و برای شناسایی نوع آلاینده باید در مکان های با شدت بو نمونه برداری از هوای محیط با پمپ های مکنده صورت گیرد تا نوع گاز متصاعد شده شناسایی شود.

به گزارش اتحاد ملت به نقل از ایسنا، حسین شهبازی – مدیر واحد پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران – روز پنجشنبه ( ۱۳ دی)، با اشاره به اینکه هنوز منبع بوی نامطبوع تهران شناسایی نشده است، به ایسنا گفته بود که با توجه با افزایش غلظت آلایند ههای مختلف تهران از جمله دی اکسید گوگرد در عصر روز چهارشنبه ( ۱۲ دی) می توان نتیجه گرفت که در این روز یک منبع گوگرد دار باعث افزایش شاخص آلاینده های تهران شده بود.

به اشتراک بگذارید

بر چسب ها

 نظر خود را ارسال کنید

 * 
 * 
 * 
تصویر امنیتی :  *  captcha