روزنامه اتحاد ملت

واکنش ها به استعفای ظریف

ننشین برادر، پاشو بایست جواد جان!، مردم نگرانند

برخی از شخصیت های سیاسی، بامداد سه شنبه به استعفای «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه کشورمان واکنش نشان دادند.

خبرگزاری ایرنا: «محمد جواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به استعفای محمد جواد ظریف در صفحه توئیتری اش نوشت: ننشین برادر، پاشو بایست جواد جان! مردم نگرانند.

** سفیر ایران در دانمارک

«مرتضی مرادیان» سفیر ایران در دانمارک در واکنش به خبر استعفای ظریف گفت: فقط ببینید در خارج از کشور چه کسانی از استعفای ظریف خوشحال هستند، ایشان کسی است که بالاترین مقامات آمریکا، اسرائیل و سعودی به صورت مستقیم به او حمله کرده اند.

وی افزود: او مانعی بزرگ برای آنها بود. کاش قدر سرمایه های خود را می دانستیم. قضاوت تاریخ در مورد فضای سیاسی این روزهای کشور خواندنی خواهد بود.

**رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

«حشمت الله فلاحت پیشه» رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به این که ظریف در گذشته چندین بار استعفا کرده بود، گفت: اینکه این بار آقای ظریف استعفایش را عمومی کرده، بیانگر آن است که می‌خواهد رئیس‌جمهوری با استعفا موافقت کند.

فلاحت‌پیشه تاکید کرد: در شرایط کنونی ظریف بهترین گزینه برای اداره سیاست خارجی کشور است و دلیلی برای استعفای ایشان وجود ندارد. منتها شاید دلایل شخصی داشته باشد و ما امیدواریم، دوباره در خدمت ایشان در عرصه سیاست خارجی باشیم.

وی با بیان اینکه ناهماهنگی بین مجلس و وزارت خارجه و مشخصاً کمیسیون امنیت ملی و آقای ظریف وجود نداشته است، گفت: تمامی برنامه‌های ما کامل و سر وقت در سیاست خارجه دنبال شد و حتی چند ماه اخیر گسترش پیدا کرد. امیدواریم در نهایت موضوع استعفای آقای ظریف حل و فصل شود و ایشان را به عنوان وزیر امور خارجه داشته باشیم.

** مصطفی کواکبیان

«مصطفی کواکبیان» نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون سیاست خارجی در صفحه شخصی اش در توئیتر نوشت: بی شک از استعفای دکتر ظریف در وضعیت کنونی، نه تنها مردم و دولت و نظام نفعی نخواهد برد، بلکه دشمنان سرافرازی ملت ایران، خرسند خواهند شد.

دبیرکل حزب مردم سالاری در ادامه نوشت: نه تنها اکثریت اعضای کمیسیون سیاست خارجی مجلس بلکه اکثریت قاطع نمایندگان از رئیس جمهوری می خواهند، هرگز چنین استعفایی را نپذیرد.

**علیرضا رحیمی

نماینده مردم تهران و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در واکنش به این استعفا گفت: ظریف دومی ندارد.
رحیمی افزود: جانشین او یا با کرنش مدیریتی خسارت ساز خواهد شد و یا به نام انقلابی گری دستاوردهای زیادی را بر باد خواهد داد. اگر استعفای ظریف جدی و قطعی باشد ثابت می کند خنجر مخالفان داخلی اثرگذار بوده است.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: فردا پیش از جلسه علنی مجلس پشت پرده های استعفا را بحث خواهیم کرد.

** دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت

علیرضا معزی نیز در صفحه توئیتری اش در واکنش به این استعفا نوشت: برای ظریف پایانی نیست آنچنانکه برای هیچ قهرمانی از وطن.

معزی از ظریف به عنوان «اعتبار دیپلماسی ایران» یاد کرد و نوشت: او تا همیشه خواهد ماند.

وی نوشت: پایکوبی ترامپ، بن سلمان، نتانیاهو را دوامی نیست؛ طلوع آفتاب فردا غروب شادی‌شان است و بی‌تردید روحانی اجازه نخواهد داد آنها به استقبال رویاهایشان برای ایران بروند.

**علی شکوری راد دبیرکل حزب اتحاد ملت

شکوری راد در واکنش به استعفای ناگهانی محمد جواد ظریف گفت: او یک دیپلمات تمام عیار است، ظرایف سیاست را می شناسد و پیامدهای هر اقدامی را می داند.

دبیرکل حزب اتحاد ملت افزود: او بخوبی می‌دانسته است یا نباید استعفا بدهد یا اگر استعفا داد ناگزیر باید پایش بایستد چرا که می‌فهمد، استعفا پایان‌کارظریف نیست. بازگشت به کار پس از اعلام کناره‌گیری پایان کار اوست.

ظریف دوشنبه شب با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام، از استعفای خود از سمت وزارت امور خارجه خبر داد.

وی نوشت: با عرض تبریک به مناسبت میلاد خجسته حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، روز مادر و روز زن، از بزرگواری مردم عزیز و دلاور ایران و مسئولین محترم در ۶۷ ماه گذشته بسیار سپاسگزارم.

ظریف ادامه داد: از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش می‌خواهم. شاد و سربلند باشید.

«سید عباس موسوی» معاون سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت وگو با ایرنا، اصالت پست اینستاگرام و استعفای وی را مورد تایید قرار داده است.
یوسف تازش:
💢هشدار وکیلی عضو هیات رئیسه مجلس درباره عواقب خروج ظریف از دولت

◀محمدعلی وکیلی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خروج ظریف از دولت را دارای عواقب ناگوار از جمله در برجام دانست و وی را نقطه قوت دولت حسن روحانی در حوزه سیاست خارجی دانست.

◀نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به استعفای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه به ایرناپلاس گفت: من از پشت صحنه این استعفا بی‌خبرم ولی این استعفا قابل تحلیل است چرا که آقای ظریف چند بار استعفا داده است. این استعفا نوعی اعتراض به تکثر دستگاه‌های دخیل در حوزه سیاست خارجی و عدم وحدت رویه در این حوزه است. آقای ظریف باید پاسخگوی حوزه سیاست خارجی باشد اما حوزه اختیارات و حوزه وظایفش با هم تناسب ندارد از این رو ایشان استعفا داده است.

◀او در پاسخ به این سوال که آیا استعفای ظریف به دلیل تعلل مجمع در تصویب لوایح مربوط به FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام است گفت:‌ خیر اینطور نیست. هر نهادی وظایفی دارد. تصمیم‌گیری درباره این لوایح نیز اکنون در دست مجمع است و این وظیفه قانونی آنان است. به عقیده من هم استعفای آقای ظریف ربطی به این مساله ندارد. اگر آقای ظریف به این دلیل استعفا داده باشد استعفایش منطقی نیست.

◀وکیلی در پاسخ به این سوال که آیا استعفای ظریف پذیرفته می‌شود گفت: من فکر می‌کنم وقتی ظریف در فصای مجازی این خبر را اعلام کرده یعنی استعفا پذیرفته شده است. اگر پذیرفته نمی‌شد بعید بود که خودش خبر را علنی کند.

◀این عضو فراکسیون امید همچنین در پاسخ به این سوال که آیا استعفای وزی امور خارجه به معنای خروج ایران از برجام است گفت: پایان ظریف یعنی پایان نقطه قوت دولت آقای روحانی در حوزه سیاست خارجی.

◀وکیلی در پاسخ به این سوال که آیا مجلس و فراکسیون امید درباره این موضوع جلسه‌ای خواهد داشت یا خیر گفت: مجلس بر اساس آیین‌نامه نمی‌تواند دستور جلسه را به دلیل بررسی بودجه تغییر دهد. ما در فراکسیون امید هم امروز مشورت می‌کنیم و بعد تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

پیش از این وکیلی در توییتی به استعفا وزیر واکنش نشان داد:
یوسف تازش:
#توییت #محمدعلیوکیلی

◾امیدوارم پایان #ظریف پایان یک وزیر باشد نه یک رویکرد !!

واکنش آذری جهرمی به خبر استعفای ظریف: ننشین برادر، پاشو بایست جواد جان! مردم نگرانند.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات به خبر استعفای ظریف واکنش نشان داد و نوشت: ننشین برادر، پاشو بایست جواد جان!، مردم نگرانند.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات نیز به خبر استعفای ظریف واکنش نشان داد و نوشت: ننشین برادر، پاشو بایست جواد جان!، مردم نگرانند.

 

واکنش آمریکا به استعفای ظریف

همزمان «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز با انتشار یک توییت در مورد استعفای ظریف نوشته است که حتی در صورت پذیرفته شدن این استعفا، سیاست ایالات متحده در قبال ایران «بدون تغییر» خواهد ماند.

 

دولت آمریکا بامداد سه‌شنبه (به وقت تهران) به گزارش‌های منتشر شده در مورد استعفای «محمدجواد ظریف» از وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان داد.

به گزارش فارس، به نوشته خبرگزاری «رویترز»، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این مورد گفت: «داریم به دقت گزارش‌ها در مورد استعفای وزیر خارجه ایران را دنبال می‌کنیم. در حال حاضر حرف بیشتری برای گفتن در این مورد نداریم.»

همزمان «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز با انتشار یک توییت در مورد استعفای ظریف نوشته است که حتی در صورت پذیرفته شدن این استعفا، سیاست ایالات متحده در قبال ایران «بدون تغییر» خواهد ماند.

اواخر وقت دوشنبه ظریف با انتشار متنی در اینستاگرام، از سمت خود اعلام استعفا کرد. منابع آگاه نیز استعفای ظریف از وزارت خارجه را تایید کرده‌اند، با این حال هنوز خبری در مورد پذیرش استعفای وی توسط «حسن روحانی» رئیس‌جمهور منتشر نشده است.

به اشتراک بگذارید

بر چسب ها

 نظر خود را ارسال کنید

 * 
 * 
 * 
تصویر امنیتی :  *  captcha