Warning: Use of undefined constant name - assumed 'name' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/etehadem/public_html/wp-content/themes/EttehadMellat/header.php on line 57
روزنامه اتحاد ملت

فقط معترضان ایرانی خس و خاشاک بودند؟!

آشوب در فرانسه؛ واکنش در تهران

در میان تمام این واکنش یک اظهار نظر بیش از همه سروصدا به پا کرده است. آن هم متعلق به رییس جمهور پیشین یعنی محمود احمدی نژاد است. او با انتشار توییتی خطاب به امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از وی خواست تا به خواسته‌های معترضان این کشور گوش دهد.

به گزارش روزنامه اتحاد ملت، به نقل از  فرارو، یک ماه است که فرانسه صحنه اعتراض‌های خشونت بار و سراسری در کشور است. شهروندان فرانسوی که در اعتراضات سراسری علیه افزایش مالیات سوخت از روز ۱۷ نوامبر در خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهر‌های مختلف فرانسه شرکت می‌کنند خود را «جلیقه زردها» نام نهاده‌اند. با وجود عقب‌نشینی دولت فرانسه از اعمال افزایش مالیات بر سوخت، اعتراض جلیقه زرد‌ها به وضعیت اقتصادی همچنان ادامه دارد.
این اعتراض‌ها در داخل ایران با واکنش‌هایی روبه رو شده است. رسانه‌های به شکل ویژه‌ای اعتراض‌ها را پوشش داده اند، برخی از آنها به ارائه و تحلیل و گزارش درباره وضعیت می‌پردازند و برخی دیگر آشکار از اوضاع به هم ریخته فرانسه خوشحالند.
انتقاد روزنامه کیهان از پوشش رسانه ای اتفاقات فرانسه در ایران
بهار اروپایی؟
روزنامه کیهان این روزها به پوشش وسیع اتفاقات فرانسه پرداخت و سعی کرد که از این آب گل آلود ماهی خود را صید کند. این روزنامه در شماره دیروز خود نوشت: «اعتراضات جلیقه زرد‌ها تنها به فرانسه محدود نشده و براساس گزارش‌ها به بلژیک، هلند و مجارستان نیز رسیده است.»
کیهان این اعتراض‌ها را شورش علیه “اشرافیت” و “نه به لیبرالیسم” خوانده و مدعی شده است که لیبرال‌های وطنی از این شورش ناراحتند. به نوشته کیهان “روزنامه و سایت‌ها و خبرگزاری‌های مُبَلغ ارزش‌های لیبرالی داخلی یک در میان اخبار و گزارش‌های مربوط به این اعتراضات را پوشش می‌دهند، گویی از این اعتراضات ناراحتند.”
روزنامه کیهان دو روز پیش نیز با اشاره به اتفاقات فرانسه از کم کاری خبرگزاری دولت در پوشش این وقایع انتقاد کرده بود.
از سوی دیگر در جریان اصولگرا برخی رسانه‌ها اعتراضات فرانسه را آغاز “بهار اروپایی” می‌دانند. این عنوان اشاره دارد به اعتراضات چند سال پیش در کشور‌های عربی که به عنوان “بهار عربی” معروف شد.
سایت اصولگرای مشرق در این باره در یادداشتی نوشته است: «سوخت اصلی بحران در فرانسه جنبش فقرا علیه اغنیاء است. اکنون همین سوخت به بروکسل پایتخت اتحادیه اروپا رسیده است با همان رنگ و با همان شعار‌ها و با همان اهداف.»
در ادامه این یادداشت آمده است “به نظر می‌رسد قطار جلیقه‌زرد‌ها در روز‌های آینده به هلند و انگلیس خواهد رسید و در فاصله کوتاهی سراسر اروپا را درمی‌نوردد. رنگ زرد بهار اروپایی به زودی در سراسر قاره سبز اروپا دیده خواهد شد.”

از نکات جالب توجه‌تر اینکه برخی از رسانه‌های اصولگرا در تحلیل وقایع فرانسه موضعی شبیه به موضع دونالد ترامپ دارند. آن‌ها نیز معتقدند که توافقنامه محیط زیستی پاریس کار دست دولت ماکرون داده است. اخیرا خبرگزاری فارس با انتشار یادداشتی ضمن تمجید از هوش ترامپ نوشته است “اکنون و پس از بالاگرفتن آتش اعتراضات در پاریس ترامپ بار دیگر دست به قلم شده و زیرکی خود را در خروج از معاهده پاریس و الزامات کاهش گاز‌های گلخانه‌ای طعنه‌وار به رخ اروپا می‌کشد.”

البته به نظر می‌رسد این تحلیل اصولگرایان نیز بیشتر مصرف داخلی دارد تا از این طریق دولت روحانی را نیز زیر سوال ببرند که چرا به توافق پاریس پیوسته است.

اعتراض به سانسور
در میان مقامات دولتی و حکومتی نیز موضع گیری‌هایی در این باره صورت گرفته است. دیروز آیت الله آملی لاریجانی رییس قوه قضائیه از دو منظر به این اعتراضات نگاه کرد. او از یکسو از رویکرد دوگانه غربی‌ها انتقاد کرد و از سوی دیگر عنوان کرد که این اعتراضات به شدت سانسور می‌شود.

آیت الله لاریجانی معتقد است: “حرکت اعتراضی علیه سرمایه داری که امروز در فرانسه شاهد آن هستیم، در سایر کشور‌های اروپایی نیز جریان خواهد یافت، زیرا فشار بی عدالتی هرگز در یک نقطه ساکن نمی‌ماند و بالاخره افرادی که از ظلم سرمایه داری لجام گسیخته به ستوه آمده اند، آرام نخواهند نشست.”
او گفت: «در اعتراضات دی ماه سال گذشته در ایران که بدنبال مطالبات برحق عده‌ای، متأسفانه برخی با سوء استفاده از فضای ملتهب، به دنبال موج سواری بودند و آشوب بپا کردند، مسئولان همین کشور‌های غربی و از جمله فرانسه غوغا به پا کردند و مدام «ابراز نگرانی» می‌کردند.»
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: “این اعترضات و برخورد‌ها اگر در جایی غیر از یک کشور غربی بود، تا کنون پای سازمان ملل و وزارت خارجه کشور‌های مختلف به میان آمده بود و همه فریاد حمایت از مردم سر می‌دادند، اما اکنون که حدود ۴ هفته از این اعتراضات در فرانسه می‌گذرد، شاهد بایکوت اخبار این رویداد‌ها از سوی اختاپوس رسانه‌ای غرب و سکوت نهاد‌های بین المللی در قبال برخورد خشن هزاران پلیس مجهز به خودرو‌های زرهی با معترضان هستیم. این رفتار، تصویری تمام قد از معیار‌های دوگانه جهان سلطه در عرصه «عمل» و «خبر» را پیش روی وجدان عمومی جهان قرار می‌دهد و به صراحت می‌گوید که «مهم نیست چه اتفاقی رخ می‌دهد بلکه مهم این است که در کجا رخ می‌دهد.» “
هشدار وزارت خارجه
در واکنش دیگری روز دوشنبه وزارت امور خارجه در اطلاعیه‌ای به شهروندان ایرانی که قصد سفر به فرانسه دارند، هشدار داد و توصیه‌های مسافرتی ارائه کرد.
در اطلاعیه وزارت امور خارجه در این ارتباط آمده است: “با توجه به درگیری‌ها و اتفاقات اخیر در پایتخت و برخی شهر‌های فرانسه و به خشونت کشیده شدن روند حوادث و با عنایت به احساس ناامنی شهروندان ایرانی مقیم و خانواده‌های آنان، به شهروندان ایرانی مقیم فرانسه و مسافران و جهانگردان ایرانی که در حال حاضر در فرانسه حضور دارند یا طی روز‌های آتی عازم این کشور می‌باشند، توصیه جدی می‌شود ضمن مراقبت و هوشیاری لازم، از حضور در مراکز و مکان‌های درگیری جداً اجتناب کنند.”
توئیت جنجالی احمدی نژاد
اما در میان تمام این واکنش یک اظهار نظر بیش از همه سروصدا به پا کرده است. آن هم متعلق به رییس جمهور پیشین یعنی محمود احمدی نژاد است.

او با انتشار توییتی خطاب به امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از وی خواست تا به خواسته‌های معترضان این کشور گوش دهد.

احمدی نژاد در این توییت به رئیس جمهوری فرانسه گفت که هدف هر دولتی تحقق خواسته‌های شهروندانش است و معترضان فرانسه نیز از همین شهروندان هستند.
او سپس از ماکرون خواست تا به درخواست معترضان گوش دهد و آن‌ها را بهترین حالت ممکن عمل محقق کند. رئیس جمهوری سابق ایران در انتهای پیامش نوشت: «هیچ قدرتی، توانایی ایستادن در مقابل مردم را ندارد.»
این توئیت احمدی نژاد شاید برد بین المللی نداشت، اما در داخل کشور واکنش‌هایی را برانگیخت. بسیاری اعتراض‌های سال ۸۸ و نحوه برخورد احمدی نژاد با آن را یادآوری کردند.
کاربری در این باره نوشته است “محمود احمدی نژاد برای مکرون، رییس جمهور فرانسه، در مورد جلیقه زرد‌ها پیام فرستاده است که این معترضان، شهروندان هستندو به اعتراضشان گوش و خواسته هایشان را تامین کن. گویا فقط معترضان ایرانی از نظر ایشون خس وخاشاک بودند و معترض اگر فرانسوی باشد، شهروند درجه یک محسوب می‌شود. “
عده‌ای هم سخنان واکنش احمدی نژاد را با واکنش ترامپ مقایسه کردند.
دونالد ترامپ یکی از نخستین رهبرانی بود که روز ۸ دسامبر در حساب توییتر خود نسبت به آنچه در فرانسه می‌گذرد واکنش نشان داد. رئیس جمهوری آمریکا در این توییت با انتقاد دوباره از توافقنامه پاریس، مدعی شد که مردم فرانسه در خیابان‌ها فریاد می‌زنند «ما ترامپ را می‌خواهیم.» ترامپ همچنین در توییت دیگری در همان روز حوادث پاریس را غم‌انگیز خواند و به دولت فرانسه توصیه کرد به جای ماندن در توافقنامه «احمقانه» و «گران» پاریس، پول آن را به مردم بازگرداند
به اشتراک بگذارید

بر چسب ها

 نظر خود را ارسال کنید

 * 
 * 
 * 
تصویر امنیتی :  *  captcha