Warning: Use of undefined constant name - assumed 'name' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/etehadem/public_html/wp-content/themes/EttehadMellat/header.php on line 57
روزنامه اتحاد ملت

آزار جنسی در تمام دنیا پدیده شایعی است

روایت‌هایی از نوعی آزار جنسی در محل کار

امروز که سر کار بودید، همکارتان گفت که چقدر اندامتان به هم ریخته است و از شما خواست تا بیشتر مواظب هیکلتان باشید؟ همکارتان وقتی میخواهد با شما صحبت کند، بیش از اندازه خودش را نزدیک میکند؟ میان صحبت‌های روزمره‌اش فحش‌های جنسی می‌دهد؟ اگر جوابتان به این پرسش ها مثبت است، پس شک نکنید که همکارتان یک خشونتگر جنسی است. حالا چه زن باشد؛ چه مرد!

آزار جنسی در تمام دنیا پدیده شایعی است. آزار جنسی محدوده وسیعی از رفتارها را در بر م یگیرد و طبق تعاریف علمی، «عملی است با ماهیت جنسی که در آن فرد یا افرادی با تعرض به شخصیت یک فرد، خواستار دریافت التفات جنسی یا تحقیر جنسیتی با توسل به آزار کلامی میشوند. » در برخی جوامع مردسالار، «آزار جنسی زنان » به اندازه ای نهادینه شده است که اکثریت مطلق زنان آن جامعه در طول زندگیشان قربانی آزار جنسی شده اند.

آزار جنسی میتواند در شرایط و مکانهای مختلفی شکل بگیرد؛ مثلا در محل کار. فرقی هم ندارد همکارمان یک پزشک ، مهندس ، مدیر، مسئول و … باشد. حتی ممکن است که آزاردهنده از اینکه رفتار او زننده یا اینکه ممکن است شامل آزار جنسی باشد بی خبر باشد و یا حتی نداند که کارش غیرقانونی است. زنان همیشه بیش از مردان قربانی آزار جنسی کلامی و غیرکلامی در محل کار م یشوند اما ممکن است بسیاری از آقایان هم در محل کارشان با این پدیده روب هرو شده باشند اما از آنجا که بیشتر قربانیان آزار جنسی زنان هستند در این گزارش مورد مطالعه قرار گرفته اند.

برای نگارش این گزارش از زنان شاغل خواست هایم که اگر در محل کارشان با خشونت و آزار جنسی مواجه شده اند ، درباره آن برایمان بنویسند و بگویند که این موضوع چه تاثیری روی آنها گذاشته است. آنچه م یخوانید ، روایت‌های مختلف از زنانی است که بارها در محیط کارشان شاهد آزار بوده اند: «مریم » برایمان از آزاری که توسط مدیرش دیده ، نوشته است: «یک‌بار با مدیرعامل شرکتی که در آن کار می کنم در یک جلسه کاری بودم. بعد از اینکه چند دقیق های حسابی مرا ورانداز کرد ، گفت: از این به بعد حتما ورزش کن ؛ خیلی چاق شدی. یا حتی برایم پیش آمده که وقتی از جلسه با آقای مدیر بیرون می‌آیم ، همکارم می گوید که چرا لپ‌هایت گل انداخته؟ این حر فها واقعا برای من بر خورنده است اما همیشه صحبت را قطع میکنم و سکوت می کنم تا این حرفها ادامه نداشته باشند. »

«الهه » یکی دیگر از زنانی است که در ای نباره نوشته است: «بارها در محل کارم شاهد کنایه های جنسی از سوی آقایان بوده ام. همیشه قبل از صحبت کردن با آنها چند باری جملات را در ذهنم مرور م یکنم که مبادا از فعل یا کلمه ای استفاده کنم که برای آنها دستمایه شوخی جنسی شود. این رفتارها همیشه حس بدی به من می دهد و دائم خودم را سرزنش م یکنم که مگر چه رفتاری داشت هام که آنها به خودشان اجازه چنین شوخی هایی را میدهند؟ »

«بهار » که در یک شرکت معتبر کار میکند ، نوشته است : «یک روز داشتیم با همکارانم درباره راه های جوانی و شادابی صحبت م یکردیم که یک آقا وسط گفت‌وگو وارد شد و گفت تو به این چیزا فکر نکن. فکر نمیکنم سالی یه بارم کسی دلش بخواد طرف تو بیاد. البته من جواب آن آقا را دادم اما اینها مسائلی است که همیشه در ذهن می ماند.

« زهرا » نوشته است: «مدیر بخش آی‌تی محل کارم مکالمات ما را چک میکرد و همه تلاشش این بود که با ثبت پیام‌ها و مکالمات ما اخاذی جنسی کند.

« فریبا » که در یک محیط فرهنگی کار میکند، میگوید: «یک روز وسط کار تصمیم گرفتم که از مدیرم سوال بپرسم. متوجه شدم او در حال تماشای فیلم پورن است. او وقتی مرا دید اصلا به روی خودش نیاورد و در حالی که فیلمش را می دید و متوجه بود که من هم آن را میبینم، سوالم را جواب داد!

موضوعی که باید به آن توجه داشت، این است که خیلی وقتها فرد آزاردیده صرفاً همان قربانی نیست بلکه اگر فردی شاهد آزار جنسی نیز بوده و این رفتار بر او هم تأثیر منفی گذاشته است، آزاردیده تلقی م یشود.

«مهسا » در این باره م یگوید: «من در محل کارم مدیری دارم که خانمها را مجبور به رفتارهای خارج از چارچوب می کند. به این معنی که هر خانمی که در رابطه، صمیمان هتر و خارج از چارچوب اداری با آقای مدیر صحبت یا رفتار کند ، شرایط کار یاش بهتر میشود و زنهایی مثل من که رفتارهای معمولی در محیط کار دارند یا اهل ظاهر و آرایش خاصی نیستند، از این موضوع آزار میبینند. در واقع زنهای دیگر این موضوع را آزار و خشونت نمیبینند و راضی هم هستند اما این ماییم که آسیب می بینیم.

«مطهره » از خشونت زنان علیه زنان در محل کار برایمان نوشته است: «مدیر من یک خانم است. یک بار با او بحثم شد و او درست وسط یک مسئله کاملا کاری به من گفت یه چیزی بهت میگم که از فردا نتونی اینجا سرتو بالا بگیری. من از ترس فحش جنسی از اتاقش بیرون زدم و بحث را ادامه ندادم. او به عنوان یک زن خشونتهای عجیبی دارد.

«فرزانه » نوشته است: «متلک های جنسی از سوی آقایان در محل کار من بیداد م یکند. هرچند که خود خانمها هم مقصرند. همکارهای مرد من با موضوع عادت ماهانه خانم ها شوخی میکنند. همین که از چیزی عصبانی می شویم و اعتراض م یکنیم، بلافاصله این موضوع را پیش می کشند. متاسفانه برخی خان مها با خنده های بیجایشان به این شوخی های زشت دامن می زنند و این زمینه را برای شوخی های بدتر ایجاد م یکند.

در میان همه روایت هایی که به دستمان رسیده، «فاطمه » تنها کسی است که حاضر نشده در برابر آزار جنسی کوتاه بیاید و از حق قانون یاش استفاده کرده است: «مدیری داشتم که همیشه نگاه‌های هیز مشمئزکننده داشت و درباره اندام ما اظهارنظر میکرد. در محل کار هیچکس به دادم نرسید و به آزاری که م یدیدم اهمیت نمی داد تا اینکه تصمیم گرفتم از او شکایت کنم. قاضی پرونده شکایت مرا به رسمیت شناخت و پرونده با تعهد دادن آن آقا به پایان رسید و او از محل کارمان اخراج شد.

با این حال من روزهای سختی را گذراندم و همیشه با خودم میگویم کاش این رفتارها را از ترس حرف دیگران، طولانی مدت تحمل نمیکردم و زودتر، از آن آدم وقیح شکایت می کردم. » اما آنچه باید بدانیم چگونگی استفاده از حقی است که قانون برای بانوان در مواجهه با خشونت جنسی قائل شده است. بر اساس ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی که در سال ۱۳۷۵ به تصویب رسیده است، هر کس در اماکن عمومی یا معابر با الفاظ و حرکات مخالف شئونات اسلامی، متعرض، مزاحم و موجب توهین به کودکان و زنان شود، مجازات او دو تا شش ماه حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق خواهد بود. اماکن عمومی محل وقوع جرم مزاحمت برای بانوان و کودکان شامل ادارات دولتی و خصوصی، بازار، نمایشگا هها، بیمارستا نها، رستورا نها، قهو هخان هها، اتوبوس و … است. در واقع هر محلی که جهت رفت و آمد اشخاص در ساعاتی از شبان هروز دایر و آماده باشد، جزء اماکن عمومی محسوب خواهد شد. اگر یک بانو در محل کار درگیر مزاحمت آقایان شود، م یتواند ابتدا به کلانتری مراجعه کند و در آنجا با تشکیل پرونده خواستار رسیدگی به موضوع مورد شکایت باشد. پرونده مزاحمت در کلانتری پس از تکمی لشدن از سوی مامورین کلانتری به دادسرا تحویل و در مرحله بعد تحقیقات لازم در رابطه با پرونده شکایت در دادسرا انجام م یشود. پرونده به شعبه ارسال خواهد شد و در این مرحله نیز قاضی تحقیق وقتی را برای حضور متهم )فرد مزاحم در محل کار( و تحقیق از وی در دادسرا تعیین م یکند. در ادامه، قاضی دادسرا متهم و شاهدان را با هم روب هرو م یکند و اظهارات آنها و شاکی را مدنظر قرار م یدهد. در صورت اثبات حر فهای شاهد یا شاهدان دال بر مزاحمت متهم برای زن در محیط کار، شهادت شاهد به صورت مکتوب درج م یشود و در نهایت پس از به امضا رسیدن صور تجلسه از سوی حاضران، قاضی تحقیق جهت جلوگیری از فرار متهم پرونده و در دسترس بودن وی در مراجع قضایی در زمان احضار، قرار قانونی مناسب به میزان مورد نیاز را نسبت به متهم پرونده صادر خواهد کرد.

در نهایت، قاضی دادسرا پرونده را در صورت اثبات ادعای زن مبنی بر ایجاد مزاحمت در محل کار توسط متهم با کمک شاهد و براساس مدارک و مستندات ارائ هشده با استناد به ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی، فرد مزاحم را مجرم دانسته در نتیجه قرار مجرمیت وی صادر م یشود. در صورتی که نماینده مدع یالعموم با نظر قاضی دادسرا موافق باشد، برای متهم کیفرخواست صادر م یکند و پرونده برای محاکمه و تعیین مجازات به دادگاه م یرود. شما هم تجربیات خود را در این زمینه به اشتراک بگذارید؛ البته در چارچوبی که بتوان اینجا منتشر کرد.

به اشتراک بگذارید

بر چسب ها

 نظر خود را ارسال کنید

 * 
 * 
 * 
تصویر امنیتی :  *  captcha