روزنامه اتحاد ملت

تصویب لوایح مرتبط با FATF به نفع مصالح ملی است

به گزارش روزنامه اتحاد ملت، به نقل از  ایرنا ، سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: با توجه به کار کارشناسی وسیعی که در ماه های اخیر درباره لوایح مرتبط با FATF انجام شده، خوشبینی زیادی برای تصویب این لایحه وجود دارد زیرا این موضوع به نفع اقتصاد کشور، مصالح ملی و منافع مردم است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، بهرام قاسمی روز دوشنبه در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران درباره نشست مجلس در خصوص تصویب CFT و تاخیر در بررسی این موضوع به دلیل ضرورت حضور وزیر امور خارجه در آن، اظهار داشت: این هفته آقای ظریف در تهران نیستند و تا آخر هفته ایشان در نیویورک به مذاکرات، ملاقات ها و مصاحبه های خود ادامه خواهند داد.
وی ادامه داد: ایشان در این دور از اجلاس نسبت به گذشته کار بسیار بزرگی داشت و رکورد خوبی از ملاقات ها، سخنرانی ها و مصاحبه ها خواهیم داشت به طوری که بین 120 تا 130 برنامه پیش بینی شده است که آثار مثبت و درخشانی برای ما داشته است.
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: ما در این مدت توانستیم با بخش های زیادی از جامعه جهانی، سازمان های بین المللی و رسانه ها صحبت کرده و مواضع ایران را بیان کنیم.
قاسمی همچنین درباره بررسی کنوانسیون CFT در مجلس، اظهار داشت: نمی توانم در حال حاضر بگویم که این موضوع در جلسه فردا بررسی می شود و اطلاع دقیقی در این باره ندارم. فردا موضوعات دیگری هم در مجلس مطرح است و گفته شده ممکن است بررسی این موضوعات طولانی شود و فرصت به بررسی این کنوانسیون نرسد.
وی گفت: در عین حال تصور من این است که با توجه به کار کارشناسی وسیعی که در ماه های اخیر درباره این موضوع در نهادهای مختلف انجام شده است با خوشبینی زیادی برای تصویب این لایحه نگاه می کنم به خصوص با توجه به اینکه تمام نظرات کارشناسی این است که این موضوع به نفع اقتصاد کشور، مصالح ملی و منافع مردم است، گر چه ممکن است مخالفینی هم وجود داشته باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: تصورم این است که باید خوشبین باشیم و منتظر بمانیم و بیینیم که مجلس و نمایندگان محترم چگونه تصمیم خواهند گرفت.
قاسمی در پاسخ به این سوال که اگر لوایح مرتبط با FATF تصویب نشود، اجرای سازوکارهای همکاری ایران و اروپا چگونه خواهد بود، گفت: من بر اساس اما و اگرها صحبت نمی کنم و نمی توانم پیش بینی کنم که چه خواهد شد، اما با توجه به مباحثی که صورت گرفته و برآوردی که از دیدگاه نمایندگان در قبال این موضوع وجود دارد، خوشبین هستیم و تصویب این لوایح می تواند سهم عمده ای در اقتصاد کشور و منافع مردم داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: این لوایح خارج از برجام و موضوع مستقلی است و باید منتظر نتایج کار مجلس بود.
قاسمی در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره صدور قطعنامه در مجلس نمایندگان آمریکا بر علیه ایران در خصوص جبهه پولیساریو اظهار داشت: اقدام کنگره نابخردانه، بی ربط و غلط است و نشان می دهد که نه از جبهه پولیساریو و وضع آن در منطقه اطلاعات لازم را دارند و نه از موضوع ایران.
وی ادامه داد: این قطعنامه کار لابی های مشخص مانند مراکش است که قبلا اتهاماتی نسبت به ایران وارد و پاسخ آن را دریافت کرده و قرار شد در سفر فشرده ای که وزیر خارجه آن ها به تهران داشت، اگر اسنادی دارند در اختیار ایران بگذارند تا ایران شک و شبهه های آن ها را روشن کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: به جای اقدام سازنده و عملی، پادشاهی مراکش یک طرفه اقدام به قطع رابطه با ایران کرد و روابط دو کشور قطع شد.
قاسمی خاطرنشان کرد: کشورهایی هستند که دست آن ها همواره برای دریافت چیزی از دیگران دراز است و چنین رفتارهایی از این بابت قابل توجه است که چنین قطعنامه ای علیه ایران در کنگره صادر می شود.
**گام های رو به جلو درباره صادرات نفت
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اخبار منتشر شده از قرارداد نفتی ایران و اروپا اظهار داشت: موضوع صادرات نفت از موضوعات اساسی ما با اتحادیه اروپا بوده و مذاکرات خوبی در این زمینه داشته ایم و گام ها رو به جلو بوده است.
سخنگوی وزارت امورخارجه اضافه کرد: در این زمینه ساز وکارها تا حد زیادی نهایی شده و یکی از بخش هایی است که پیشرفت های خیلی خوبی داشته است و امیدواریم این موضوع در کنار بقیه ساز وکارها اجرایی شده و شکل عملی به خود بگیرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدامات انجام شده برای برگزاری مراسم اربعین حسینی و حضور زائران ایرانی در این مراسم، اظهار داشت: مسائل مربوط به زیارت اربعین در ستادی زیر نظر وزارت کشور و با حضور همه ارگان های داخلی پیگیری می شود و این ستاد از مدت ها پیش کار خود را آغاز کرده است.
قاسمی گفت: نمایندگی ما در بغداد و کنسولگری ها ما هم از مدت ها پیش تمهیدات لازم را تدارک دیده اند و ستاد هم به صورت روزانه کار خود را دنبال می کند.
به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه مذاکرات زیادی برای ارائه تسهیلات بیشتر به زائرین با طرف عراقی صورت گرفته و در این زمینه یکی از معضلاتی که احساس می شد وجود داشته باشد، بحث هزینه ویزا به صورت ارز بود که با مذاکراتی که انجام شد، این مسئله حل شده و ایرانیان با پرداخت مبلغی بیش از 300 هزار تومان می توانند هم ویزا دریافت کنند و هم سایر هزینه ها را پرداخت کنند و از این بابت ایرانیان به لحاظ پرداخت های هزینه ارزی مشکلی ندارد و به ریال پرداخت می کنند.
وی با اشاره به آغاز ثبت نام زائرین اظهار داشت: تا روز گذشته 50 هزار نفر ثبت کرده بودند که البته هنوز در ابتدای کار هستیم و مراجعات در روزهای آینده بیشتر خواهد شد.
قاسمی در عین حال گفت: برخی از افراد هم که به صورت آزاد سفر می کنند قواعد حاکم بر آن ها در پرداخت هزینه ویزا و عوارض متفاوت است و آن ها از قاعده دیگری پیروی می کنند.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات لاوروف وزیر امور خارجه روسیه مبنی بر میانجی گیری بین ایران و اسرائیل گفت: ایشان لطف دارند ولی همگان می دانند که موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به رژیم صهیونیستی و نامشروع بودن آن چگونه است و موضع ما در این زمینه همه چیز را روشن می کند و در همین حد کافی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به اینکه آیا شلیک موشک از سوی ایران در روند صلح سوریه خللی ایجاد نخواهد کرد و ایران از این موضوع نگرانی ندارد، گفت: چنین تصوری ندارم و نگرانی خاصی وجود ندارد.
قاسمی افزود: مسائل سوریه تا حد زیادی حل و فصل و تروریسم تا حدود زیادی سرکوب شده است و نقاط مشخصی از سوریه هنوز درگیر کانون های تولید و پرورش گروه های تروریستی است.
وی ادامه داد: موضوع ادلب بحث خاص خود را دارد که در مذاکرات هفته های گذشته تا حدودی نتایج لازم گرفته شده است و در این زمینه همکاری ها ادامه خواهد یافت.
سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: اقدام نظامی ایران در برخورد با یک کانون بسیار مشخص و شناخته شده تروریستی در شرق فرات، حرکت مشخص و هماهنگی بود که باید صورت می گرفت.
قاسمی تصریح کرد: این آغازی است برای برخورد جدی تر با گروه های تروریستی که نهایتا باید به طور کامل ریشه کن شوند تا جرات نکنند در سرزمین ایران و با ملت بزرگ ایران این گونه اقدامات وحشیانه را انجام دهند.
قاسمی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت صیادان بازداشت شده در امارات، گفت: موضوع صیادان بازداشت شده در امارات کماکان در دست بررسی است و تماس ها وجود دارد، البته درباره اصل موضوع بین دو کشور اختلاف نظر وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: کنسولگری ما در دبی و سفارت ما در ابوظبی فعال هستند. در تهران هم بخش خلیج فارس این موضوع را دنبال می کنند امیدوارم هر چه زودتر موضوع را باز کرده و اطلاعات لازم را ارائه کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه در عین حال گفت: ارائه اطلاعات بیشتر در سطح کنونی شاید به مصلحت نباشد. فکر می کنم کمی صبر کنیم تا خبرهای بهتری در این مورد داشته باشیم.
قاسمی در پاسخ به سوال دیگری درباره حمله تروریستی اهواز و اینکه کدام کشورها در این حمله مشارکت داشته اند و دستگاه دیپلماسی چه اقدامایت برای جلوگیری از تکرار چنین اقداماتی انجام داده است، اظهار داشت: تمام اقداماتی که به وزارت امور خارجه مربوط می شد- اعم از مراجعه به سازمان های بین المللی و برخی کشورهای خاص برای بازگرداندن برخی عناصر تروریستی – را دنبال خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد در این مورد حقی از مردم ایران، شهدای عزیز و بازماندگان آن ضایع شود.
وی یادآورشد: امیدوارم با جمع آوری اسناد، اطلاعات و ارائه آنها بتوانیم اقدامات لازم را که مشخصا به وزارت خارجه مربوط است را دنبال کنیم و اقدامات ما به گونه ای باشد که کشورهای دیگر با تعهد و تیزبینی بیشتر و متعهدانه تری نسبت به بحث تروریسم و گروه هایی که در این کشورها سکنی گزیده اند، اقدام کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه سایر دستگاهها هم با جدیت و براساس وظایف ذاتی خود اقدام خواهند کرد، یادآورشد: این موضوع موضعی نیست که جمهوری اسلامی ایران به سادگی از آن بگذرد ما در آغاز راه هستیم و به هر شکل لازم کار را ادامه خواهیم داد تا بازدارندگی را هم در قبال گروههای تروریستی و هم کانونهای ترویج و تولید تروریسم بوجود بیاوریم.
قاسمی تصریح کرد: روند را حتما ادامه خواهیم داد جمهوری اسلامی بسیار جدی و راسخ تر از همیشه اقدام خواهد کرد.
سنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به اینکه دستاورد معاونت اقتصادی این وزارتخانه را تاکنون چگونه ارزیابی می کنید، گفت: این معاونت براساس یک ضرورت ایجاد شد که مصادف شد با خروج آمریکا از برجام و تحریم های یکجانبه که تا حد زیادی شرح وظایف این معاونت را سنگین تر کرد.
قاسمی افزود: با توجه به شرح وظایف و اقداماتی که این معاونت تاکنون داشته نیازمند ساعت ها بحث و گفت وگو است که باید در فرصت دیگری درباره آن صحبت کرد.
وی در پاسخ به اینکه دادگاهی در آلمان درخواست استرداد دیپلمات ایرانی بازداشت شده دراین کشور را به بلژیک داشته است، موضع وزارت خارجه چست، گفت: با توجه به اتهامات وارد شده، وزارت امور خارجه از ابتدا از طریق سفارت خود در برلین موضوع را مورد پیگیری قرار داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: امیدواریم دولت آلمان براساس واقعیت ها و آنچه اتفاق افتاده اشراف کامل پیدا کند و دیپلمات ما تبرئه وبه ایران عودت داده شود.
قاسمی اضافه کرد: همه تلاش های لازم و امکان پذیر در این زمینه صورت گرفته و تا نتیجه نهایی با توجه به اهمیت آن موضوع را دنبال خواهیم کرد.
وی در پاسخ به اینکه با توجه به سازوکاری که اتحادیه اروپا طراحی کرده است، آیا زمینه حضور شرکت های بزرگ به کشور امکان پذیر خواهد بود، گفت: مکانیزم های این سازوکار بخش های مختلفی دارد که در حوزه انرژی، بانکی، حمل و نقل و نفتی دنبال می شود، در بخشی به تفاهم رسیدیم و در بخشی در حال پیگیری هستیم.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهارداشت: هنوز به جمع بندی که بتوانیم قضاوت نهایی کنیم و همه سازوکارهای که بتواند خواسته های ایران را برآورده کند، به صورت کامل وجود ندارد، این سازوکارها در نهایت می تواند فرآیند خوش بینانه، مثبت و آغازی برای کارهای وسیع تر و بزرگ تر با حجم بیشتر باشد.
وی خاطر نشان کرد: آنچه در سازمان ملل شاهد بودیم جهان امروز با یک جانبه گرایی آمریکا موافقت چندانی ندارد و علاقمند به اینگونه سیاست های خودکامه نیست.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: اگر یک تجربه جدیدی با این سازوکارها در مرحله عمل داشته باشیم می تواند راهکارهای جدید را برای دیگر کشورها ایجاد کند، ولی نیازمند کار و تلاش و مذاکره است.
قاسمی در پاسخ به اینکه آیا در سفر رییس جمهوری به نیویورک در خواست ملاقاتی از سوی آمریکا برای دیدار میان طرفین ارائه شد، گفت: در مورد ترامپ چه می شود گفت، صحبت ها و رفتار متناقض و در عمل بسیار خصمانه است و ادعاهایی که وجود دارد گاهی رو به جلو و عقب می باشد تا جایی که می دانم تصور نمی کنم درخواست رسمی مشخصی در نیویورک وجود داشته باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: ترامپ از مواضع طرف ایرانی آگاه بوده و احساس کرده که شیوه رفتارش بیش از گذشته بی اعتمادی را نزد طرف ایرانی ایجاد کرده است.
قاسمی در پاسخ به اینکه آیا وزارت خارجه با توجه به عملکرد شبکه بی بی سی در بحران سازی های داخلی در موضوعات اقتصادی قصد احضار و برخورد با کاردار این کشور را ندارد، گفت: در مورد حادثه تروریستی اهواز و اقدامی که با اتکا به دلارهای نفتی انجام داد، اقدامات حقوقی لازم در برخورد با این شبکه با توجه به اسنادی که در ارتباط با برخی شبکه های تروریستی وجود دارد را دنبال کردیم.
وی ادامه داد: کاردار انگلیس به وزارت خارجه احضار و مراتب اعتراض ایران به کاردار این کشور ابلاغ شد و موضوع تا رسیدن نتیجه از طرق حقوقی دنبال خواهد شد و قول هایی داده شده تا موضوع بتواند در پروسه حقوقی دنبال شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: شاهد مجموعه به هم پیوسته ای از کانون های تولید تروریسم در سطح جهان، برخی کشورهای اروپایی و و کشورهای منطقه هستیم.
قاسمی افزود: با توجه به قوانین حاکم بر دولت انگلیس امکان پیگیری سیاسی و حقوقی برای ما وجود دارد و فکر می کنم دیگر شبکه های خبری در عرصه جهانی اروپا و امریکا باید در تلاش برای شناخت واقعیت های ایران دقت بیشتری کنند.
وی ادامه داد: این رسانه ها باید از ترویج شایعات و خبرهای نادرست خودداری کنند چراکه کار حرفه ای آنها مورد قضاوت مردم منطقه، ایران وجهان قرار خواهد گرفت و خود آنها متضرر خواهند شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به اینکه وزیر امور خارجه روسیه موضوع میانجی گری میان شورای همکاری خلیج فارس را مطرح کرده، آیا در این زمینه پیشنهاد مشخصی به وزارت خارجه ارائه شده است، گفت: طبیعی است که کشورها در مور مشکلات منطقه ای مواضع مورد علاقه خود را مطرح کنند.
قاسمی افزود: در مورد منطقه و کشورهای همسایه جنوبی ایران وبرخی که با ایران رفتار خاصی دارند، بسیاری از کشورها در گذشته صحبت هایی را با ما انجام دادند و حتی موضوعات میانجی گری را مطرح کردند و ایران هرگز پاسخ منفی نداد و همواره پاسخ خود را برای کمک و ترغیب کمک به منطقه ای امن تر و روابط با حسن نیت بین کشورها مطرح کرده است.
وی اضافه کرد: ایران علاقمند به ثبات و امنیت منطقه است و در مورد مواضع طرف دوست ما رسما طرح مشخصی را دریافت نکرده ایم و طرح این صحبت ها مواضعی است که در رسانه ها اتخاذ شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به اینکه آیا در دیدار روسای جمهوری ایران وفرانسه در نیویورک درباره معرفی سفیر به ایران صحبی شده است، گفت: من از مذاکرات فی مابین اطلاع خاصی ندارم و طیف زیادی از موضوعات مطرح شده است.
قاسمی افزود: مهمترین بحث میان دو طرف موضوع برجام و همکاری های ایران با اتحادیه اروپا در شرایط فعلی و آینده نزدیک بوده است ودر مباحث دوجانبه مسایل زیادی در حوزه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی وجود داشته و در خصوص مسایل منطقه ای هم صحبت شده است.
وی ادامه داد: در مورد اعزام سفیر مباحث مختلفی وجود دارد و با گمانه زنی رسانه ای مواجه هستیم و برخی مواضع کشورها براساس منافع و مصالح خود اتخاذ تصمیم می کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: سفیر قبلی فرانسه در ایران به دلیل مسئولیتی که در این کشور گرفت تهران را ترک کرد وهنوز سفیر جدیدی از طرف فرانسوی معرفی نشده است.
قاسمی در پاسخ به اینکه آیا روسیه و چین سازوکار متفاوت با اتحادیه اروپا در تعامل با ایران طراحی کرده اند، گفت: هم خیر و هم بله به دلیل اینکه این دو کشور با قرار داشتن در گروه 1+4 به دنبال سازوکاری برای تضمین های لازم خواسته شده از سوی ایران هستند.
وی افزود: با توجه به رابطه ما با روسیه و چین با فاکتورها و مشخصات دیگر موضوعات اقتصادی را در کنار آنها پیگیری می کنیم ومی تواند سازوکارهای دیگری میان ما و این دو کشور وجود داشته باشد که در گذشته هم این تجربه وجود داشته است.

به اشتراک بگذارید

بر چسب ها

 نظر خود را ارسال کنید

 * 
 * 
 * 
تصویر امنیتی :  *  captcha