Warning: Use of undefined constant name - assumed 'name' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/etehadem/public_html/wp-content/themes/EttehadMellat/header.php on line 57
روزنامه اتحاد ملت

منتجب نیا:

اصلاح طلبان نباید مقابل دولت قرار بگیرند

یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: به موازات حمایتی که از دکتر روحانی داریم، باید انتقاد کرده و نظارت خود را لحاظ کنیم. در حال حاضر اصلاح طلبان نباید در جبهه مقابل دولت قرار بگیرند.

حجت الاسلام و المسلمین رسول منتجب نیا در گف توگو با ایسنا، اظهار کرد: در شرایط فعلی به دلیل فشارهای اقتصادی و مشکلاتی که برای مردم پیش آمده، نوعی دلسردی و نگرانی در آ نها احساس می شود، چه نسبت به اصولگراها که از پیش مایوس بودند که آ نها قدمی بردارند و چه نسبت به اصلاح طلبان که دولت را منتسب به آنها م یدانند و این نگرانی در آ نها وجود دارد.

وی افزود: اگر این شرایط ادامه پیدا کند، پیش‌بینی می شود که تا سال آینده طبیعتا حضور مردم پای صندوق کمرنگ خواهد بود و نتیجه آن نیز نتیجه خوبی برای نظام، دولت، مجلس و از جمله اصلاح طلبان نخواهد بود، اما چه باید کرد که این مسئله پیش نیاید، من معتقدم که بخشی از کارها به دولت مربوط می شود که دولت دکتر روحانی باید مشکلات اقتصادی کشور را به سرعت به حداقل برساند.

مسئله تحریم و فشارهای خارجی زیاد است اما تمام مشکلات مربوط به آ نها نمی شود. دولت و وزرا باید تصمیم عاجل و شجاعان های بگیرند و وی با بیان اینکه رییس جمهور بسیاری از کارها را م یتوانست انجام دهد اما ظرف این مدت انجام نداد، عنوان کرد: البته کارهای بزرگی به انجام رساند و کشور را از چنگال ندان مکار یهایی که در دولت گذشته بود، نجات داد اما بسیاری از کارها را که م یتوانست انجام دهد به دلیل ضعف در ستاد و وزرا و عدم شجاعت در مجموعه ایشان، به سرانجام نرساند. باید این مشکلات را حل کرد. اینکه بگوییم آمریکا و تحری مها چنین کردند، کافی نیست.

منتجب نیا در ادامه با اشاره به اینکه اصلاح طلبان از ابتدا در سال ۹۲ از روحانی حمایت کردند و من در سال ۹۶ بیان کردم که ما نباید چک سفید امضا به دولت بدهیم، تصریح کرد: به موازات حمایتی که از دکتر روحانی داریم، باید انتقاد کرده و نظارت خود را لحاظ کنیم. در حال حاضر اصلاح طلبان نباید در جبهه مقابل دولت قرار بگیرند. این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: افراطیون به عنوان مجموعه اندک غیر مردمی که در میان مردم جایگاهی ندارند، چگونه در برابر دولت ایستادند؟

طرح استیضاح دکتر ظریف که چهر های محبوب، کارشناس، بین المللی است را با جرات و جسارت مطرح کردند، اما شکست خوردند، حتی سراغ رئیس مجلس نیز آمدند. آ نها با شدت و قدرت در حال برخورد هستند. ما نباید در میدان آ نها بازی کرده و دولت را تخریب کنیم اما نباید هم سکوت کنیم. وی با بیان اینکه ما باید در کنار مردم، کارگران و کارمندان باشیم، عنوان کرد: باید مشکلات مردم را لمس و مطرح کنیم. باید از روحانی و دولت بخواهیم که این مشکلات را حل کنند. اگر این دو مسئله حل شود، مردم امیدوار م یشوند و ما سال ۹۸ و ۱۴۰۰ شاهد حضور فعال و گسترده مردم پای صندو قهای رای خواهیم بود.

منتجب نیا با اشاره به اینکه مجلس فعلی مجلس ایده‌آلی نیست، تصریح کرد: این مجلس، مجلس اصلاح طلبان نبوده و حتی لیست امید هم لیست امیدی نیست که بتوان به آن امید بست. من از ابتدا چنین نظری داشتم و اکنون نیز هر چه پیش می رویم، این مسئله را بیشتر لمس م یکنیم، کمااینکه در شوراها نیز همینگونه است. این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود:اقلیت نمایندگانی که از لیست امید وجود دارند، قابل تکیه و امید نیستند، کمااینکه در شوراها نیز همینگونه است. ما باید آب رفته را به جوی خودش برگردانیم و باید ضرب های که به تحزب و احزاب در این کشور زده شده را جبران کنیم. مجموعه هایی که تشکیل دادند و ائتلا فهای غیرقانونی که ایجاد شده، کار به جایی نم یبرد و نتیجه آن نیز مشخص است. نتیجه شورای عالی سیاس تگذاری اصلاح طلبان، لیست امید بود که آثار و نتایج آن را م یبینیم. وی بیان کرد: اگر به احزاب برگردیم، بزرگان ما رسما اعلام کنند که ما اشتباه کردیم، احزاب وارد صحنه شوند، احزاب شناسنام هدار بررسی کرده و چهر ههای شاخص را معرفی کنند، بسیاری از حساسی تها کم می شود و چهر ههای شاخص‌تری وارد صحنه می شوند، بسیاری از بده‌بستانها و لابیگری ها نیز که موجب بستن برخی از لیستهای ناقص شده از بین خواهد رفت و به جای آن شایسته سالاری و لیست قدرتمند و قوی جایگزین خواهد شد.

منتجب نیا خاطرنشان کرد: تنها راه، برگشت به احزاب و تحزب است. بزرگان ما باید از این اشتباهی که مرتکب شد هاند برگردند و بر احزاب تکیه کنند و آنچه که موازی یا جایگزین احزاب است را کنار بگذارند. آنچه که دنیا امروز به آن رسیده، مسئله تحزب است، باید آن را بپذیرند و اگر این کار انجام شود، ما مجلس و شورای بهتری خواهیم داشت. این فعال سیاسی اصلاح طلب در خصوص استانی کردن انتخابات، گفت: یکی از نقاط مثبت قانون استانی کردن انتخابات که در مجلس و دولت مطرح بوده، این است که مجلس قدرتمندتری تشکیل شود، یعنین مایندگانی وارد مجلس میشوند که مشهورتر بوده، وجهه اجتماعی بیشتری داشته باشند و حداقل بتوانند در استان خود رای بیاورند. این نقطه مثبتی است و نقطه منفی نیز وجود خواهد داشت.

اگر این قانون به تصویب نهایی برسد و اجرا شود، مجلس از نظر قوت و قدرت نمایندگان بهتر می شود و نمایندگان قویتری وارد صحنه میشوند. وی با بیان اینکه پارلمان اصلاحات عبارت الاخری همان شورای عالی سیاس تگذاری است، عنوان کرد: چرا ما از قانون فرار کنیم و سراغ تشک لهایی برویم که غیرقانونی و غیرطبیعی است؟ تمام دنیا به سراغ احزاب میروند و مسئله تحزب و نظام حزبی یک نظام تعریف شده و جاافتاده است. کجای دنیا به جای احزاب، هیئت تشکیل م یدهند؟ پارلمانی درست کنیم که در قانون اساسی و قانونی عادی جایگاهی ندارد و دارای تعریف مشخصی نیست. دو، سه نفر چنین چیزی را طراحی کردند، کمااینکه قبلا برخی شورای عالی را طراحی کرده و متوجه قضیه شدند.

منتجب نیا بیان کرد: پارلمان اصلاحات عبارت دیگری از شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان است.

تنها راه ائتلاف و شورای هماهنگی احزاب بوده که تجربه خوبی نیز در دهه های گذشته داشته است، البته نه اینکه همواره موفق بودیم زیرا موفقیت تنها در سایه ائتلاف نیست، فضا و شرایط مملکت نیز فرق م یکند. گاه در گذشته ائتلاف اصلاح طلبان و گاه ائتلاف اصولگرایان پیروز بوده و گاهی شرایط متقابل برقرار بوده است اما هیچ زمانی اینگونه نبوده که همانند دوره گذشته، یک باره ۹۸ درصد کل نیروها و کاندیداهای رده اول ما رد صلاحیت شوند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: حساسی تهایی به وجود آمد که موجب شد، ما بسیاری از نیروها را از دست بدهیم. من معتقدم اگر کار بر عهده احزاب قانونی باشد، نم یتوانند برخورد گسترد های انجام دهند. در گذشته نیز اینگونه بوده و رد صلاحیت وجود داشته اما به این گستردگی نبوده است. بسیاری از کارهایی که ما انجام داده بودیم را به دلیل حساسی تهایی که ایجاد شد، از بین بردند و خنثی کردند.

به اشتراک بگذارید

بر چسب ها

 نظر خود را ارسال کنید

 * 
 * 
 * 
تصویر امنیتی :  *  captcha