روزنامه اتحاد ملت

شب شعر شیراز، حسن ختام برنامه‌های هفته شیراز

از شعر خوانی شاعران ملی در وصف دُردانه شعر و ادب ایران تا رونمایی از تندیس هنرمندان شیرازی

 

 

فرخنده آشوری، خبرنگار روزنامه اتحاد ملت در شیراز، محمد حسن اسدی، شهردار کلانشهر شیراز، در آیین شب شعر ملی شیراز که با حضور رییس شورای اسلامی شهر شیراز، رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، دکتر اسماعیل آذر استاد برجسته ادبیات فارسی و شاعر و ترانه سرا و صدرا

ذوالریاستین شاعر و نویسنده معاصر شیرازی و سایر شاعران ملی و استانی به مناسبت هفته نکوداشت شیراز در محل باغ جهان نما برگزار شد، اظهار کرد: این مراسم در راستای هنرنمایی تعدادی از شاعران ملی و استانی و تجلیل و قدردانی از  هنرمندان شهر شیراز برگزار شد.

وی از دست اندرکاران اجرای برنامه های هفته نکوداشت شیراز طی یک هفته گذشته قدردانی کرد و افزود: طی یک هفته گذشته برنامه های متنوع و متعدد در سطح محلات شهر شیراز برگزار  شد و امید است برنامه ها مورد قبول شهروندان شیراز قرار بگیرد.

شهردار کلان شهر شیراز تصریح کرد: شعر یک فن، یک تخصص و یک هنر است و افرادی که شعر سرودند، این سر‌وده ها از ابتکارات خود آن ها است.

قامت شیراز در شعر، ادب و اندیشه بسیار بلند و شاخص است

اسدی ادامه داد: خوشحالیم از اینکه شیراز شهر علم، فضل و هنر است و ویژگی های این کلانشهر وظیفه مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر شیراز را سنگین تر می کند تا به وظایف خود عمل کنند.

وی اضافه کرد: گاهی با یک بیت و یا یک مصرع  شعر می توان یک مثنوی سرود و هنر شعر قدیم و به ویژه شعر معاصر می تواند حق مطلب را ادا کند.

شهردار کلان شهر شیراز با اشاره به اینکه باید به هنر شعر و به این صنعت توجه داشت، تاکید کرد: قامت شیراز در شعر، ادب و اندیشه بسیار بلند و شاخص است و می توانیم با این ظرفیت در کنار هنرمندان و شعرا اقدامات بسیاری انجام داد.

شب شعر شیراز، ملی برگزار شد

در ادامه این آیین محمدعلی چوبینی رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در سخنانی اظهار کرد: همه روزها، هفته و ماه ها برای ما و شهروندان این کلان شهر روز شیراز است.

وی افزود: نیمه اردیبهشت و فضای بهشتی شهر شیراز بهانه ای است برای آن که به خود یادآوری کنیم که در چه شهری زندگی می کنیم.

معاون شهردار شیراز تصریح کرد: این شهر و کشور یک تاریخ  و هنر و پیشینه غنی دارد.

چوبینی ادامه داد: در هفته نکوداشت شیراز رویداد و برنامه های متنوع و متفاوتی در سطح محلات شهر شیراز برگزار شد و حسن ختام اجرای برنامه های هفته  نکوداشت  شیراز  همچون سال گذشته برگزاری مراسم شب ملی بود که با حضور هنرمندان ملی و استانی برگزار شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی  شهرداری شیراز تصریح کرد: این شهر و کشور یک تاریخ  و هنر و پیشینه غنی دارد.

چوبینی ادامه داد: در هفته نکوداشت شیراز رویداد و برنامه های متنوع و متفاوتی در سطح محلات شهر شیراز برگزار شد و حسن ختام اجرای برنامه های هفته  نکوداشت  شیراز  همچون سال گذشته برگزاری مراسم شب ملی بود که با حضور هنرمندان ملی و استانی برگزار شد.

رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز همچنین از اجرای دو رویداد نقاشی، خط سعدی در محوطه مجموعه ارگ کریمخانی و جشنواره پالوده و بستنی شیرازی از روز شانزدهم تا ۲۰ اردیبهشت و رویداد نقاشیخط سعدی از روز دوازدهم تا سی‌ام اردیبهشت در جهت ساخت یک مستند با دارا بودن پیوست رسانه‌ای برای معرفی فالوده و بستنی شهر شیراز، اجرای ویژه برنامه نکوداشت هفته شیراز در روز نوزدهم اردیبهشت به عنوان برنامه اختتامیه این هفته، فضاسازی شهری و برگزاری جشنواره عکاسی، توزیع عرقیات بهار نارنج در فضاهای موکب‌گونه در دو محور زندیه و باغ عفیف‌ آباد، پخش پادکست شیراز در پروازهای فرودگاهی، برگزاری جشنواره شیراز ورزشی ویژه کودکان طی روزهای شانزدهم تا نوزدهم اردیبهشت در محل پیاده ‌راه سلامت استاد شجریان، اجرای ویدئو مپینگ روز شیراز بر روی برج آزادی تهران، اجرای برنامه جنگ شادی در محل باغ عفیف‌آباد با حضور طنز پردازان برتر کشوری و استانی برای عموم شهروندان طی روزهای شانزدهم، هفدهم و هجدهم اردیبهشت، تعویض قرآن کریم دروازه قرآن، برگزاری سه شب شعر در سه مکان مختلف با عناوین شب شعر بهار نارنج با حضور شیرازی سرایان در محل سالن همایش‌های شهر، شب شعر طنزخند در باغ دلگشا و شب شعر نکوداشت هفته شیراز در محل باغ جهان ‌نما، غبارروبی حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) توسط مجموعه مدیریت شهری و مسئولان، اجرای ویژه برنامه هفته نکوداشت شیراز در محل هتل هما با دعوت از مسئولان و هنرمندان شیرازی همچون محمود پاک نیت و محمد فیلی و تجلیل و قدردانی از این دو هنرمند فاخر به عنوان  برخی از برنامه های  هفته نکوداشت شیراز یاد کرد که طی این هفته برگزار شد.

بودجه فرهنگی شیراز ۱۲ برابر شده است

در این آیین همچنین سید ابراهیم حسینی رییس شورای اسلامی شهر شیراز از برگزار کنندگان این مراسم قدردانی کرد و از شهرداری شیراز که به صورت ویژه در هفته نکوداشت شیراز به معرفی شهر شیراز  و تجلیل از هنرمندان شیرازی پرداخت بود، تقدیر کرد.

وی همچنین از اقدامات سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز در راستای حفظ و نگهداری از مجموعه تاریخی باغ جهان نما قدردانی کرد.

حسینی تصریح کرد: امسال برنامه های هفته شیراز به خوبی برگزار شد که از همه دست اندرکاران به ویژه سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری، هنرمندان و اهالی فرهنگ و ادب شهر شیراز و همه کسانی که مقدمات این برنامه را فراهم کمال قدردانی را دارم.

  رییس شورای شهر شیراز با اشاره به برخی ویژگیهای منحصر به فرد شهر شیراز  افزود: اگر بخواهیم بگوییم شیراز محل شعر و ادب، شهر باغ‌ها، بوستان‌ها، بهار نارنج، مردمان خوب و خوش ذات و میهمان نواز، خاستگاه شعر و شعور حکمت و فلسفه، مرکز همه علوم، معلم همه شهرها و…است همه اینها صحیح است اما در یک کلام می‌توان گفت شیراز، شیراز است و این القاب همه شیراز نیست.

وی تصریح کرد: شیراز یگانه است و ما وظیفه داریم نمونه و یگانه بودن آن را پاس بداریم.

رئیس شورای شهر شیراز ادامه داد: امروز شورای اسلامی شهر و شهرداری شیراز تمام همت خود را به میدان آورده تا آنچه به عنوان زیرساخت برای رفاه و آسایش و امید و آینده مردم لازم است، فراهم کند و در این راستا به کمک فکری هنرمندان، بزرگان و صاحبان اندیشه نیاز داریم.

حسینی گفت: در کمتر از سه سال گذشته بودجه این شهر ۵ برابر شده، اما بودجه فرهنگی بیش از ۱۲ برابر شده و تصور می‌کنیم هنوز کم است.

در این مراسم همچنین از سردیس پیشکسوتان هنر شیراز رونمایی شد و از اساتید گرانقدر شهر شیراز همچون استاد رحیم هودی پیشکسوت هنرهای نمایشی فارس و کشور و حسین علی صرافت پیشکسوت هنر کاشی نگاری و کاشی کاری شیراز تجلیل بعمل آمد و با حضور مدیران و مسئولین شهری و استانی از  تندیس این دو هنرمند و هادی سیف و استاد ساجدیان فر در باغ جهان نما رونمایی شد.

خاطر نشان می شود در مراسم شب شعر ملی شیراز که به مناسبت آیین پایانی گرامیداشت هفته شیراز و به میزبانی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز برگزار شد، صدرا ذوالریاستین شاعر و نویسنده معاصر شیرازی، اسماعیل امینی، حامد عسکری، امیر مرزبان و حسنا محمدزاده شاعران مطرح و برجسته کشوری به شعر خوانی پرداختند. همچنین محمد حسین بهرامیان ، سید محمد امین جعفری، سیده اعظم حسینی، سجاد حیدری قیری، احد ده بزرگی، مجتبی صادقی، رضا طیب زاده، هادی فرودوسی، غلامرضا کافی، هاشم کرونی، محمد مرادی و طیبه نیکو شاعران اهل شیراز و استان فارس به شعرخوانی پرداختند.

 

 

                           

 

 

                       

 

 

 

                         

 

 

 

                         

 

 

 

                         

 

به اشتراک بگذارید

بر چسب ها

 نظر خود را ارسال کنید

 * 
 * 
 * 
تصویر امنیتی :  *  captcha