روزنامه اتحاد ملت

در آیین نکوداشت مدیریت شهری از سبزبانان شهرداری شیراز مطرح شد؛

از انتخاب یک روز به نام سبزبان تا نقش آنها در عنوان “شیراز؛ پایتخت زیست ‌محیطی آسیا”

 

آیین تجلیل و نکوداشت سبزبانان شهرداری شیراز برگزار و این قشر شریف و زحمتکش مورد تجلیل و تکریم مدیریت شهری قرار گرفت.

 

فرخنده آشوری، خبرنگار روزنامه اتحاد ملت در شیراز، آیین تجلیل و نکوداشت سبزبانان شهرداری شیراز برگزار و این قشر شریف و زحمتکش مورد تجلیل و تکریم مدیریت شهری قرار گرفت.

محمدحسن اسدی، شهردار کلان ‌شهر شیراز در این آیین اظهار کرد: بر اساس پیشنهاد شهرداری و مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز، انتخاب یک روز در سال به عنوان روز سبزبانان تعیین و مشخص شد و امید است این روز منشأ بسیار خوبی برای ارتقا و سر سبزی بهتر کلان شهر شیراز باشد.

وی افزود: نیروی زحمتکش سبزبان در سرما و گرما برای حفظ و نگهداری و توسعه درختان و فضای سبز کلان ‌شهر شیراز تلاش بسیاری دارند.

وی تصریح کرد: در سال گذشته توسط سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز بالغ بر ۳ میلیون بذر کاشته شد و ۳۵۰ هزار نهال غرس شد.

این مقام ارشد مدیریت شهری شیراز اضافه کرد: اگر امروز شهر شیراز به عنوان یک شهر سر سبز با باغات، پارک‌ها و فضای سبز معروف است و اگر امروز شیراز به عنوان یک شهر سبز معروف است، بخشی به عنوان تلاش و حضور بی وقفه و تلاش شبانه روزی شما عزیزان است، اگر شیراز به شهر گل و بلبل موسوم است و بوی بهار نارنج نماد شهر شیراز است، بخشی از آن به دلیل وجود و زحمات شبانه‌روزی سبزبانان است و قدردان این زحمات هستیم.

اسدی خاطرنشان کرد: از سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری خواستارم تا به امر فضای سبز، درختکاری و توسعه فضای سبز و کمربند سبز ۵۵ هکتاری که مورد تاکید مسئولان استان به ویژه استاندار فارس است، توجه ویژه داشته باشد و هیچ نقطه‌ای در شهر شیراز به عنوان نقطه باز وجود نداشته باشد و هر نقطه‌ای در شهر شیراز که امکان کاشت درخت وجود دارد باید پیش‌بینی شود، ما یک شهر در منطقه خشک و نیمه خشک کشور هستیم، بنابراین باید برای افزایش فضای سبز تلاش کنیم.

وی اظهار کرد: قطع یک درخت قابل قبول نیست و برای صدور مجوز یک ساختمان مؤلفه اصلی آن باید این موضوع باشد که هیچ درختی قطع نشود.

اسدی خاطرنشان کرد: در خارج از کشور که بارش ها زیاد است، درخت تا حد پرستش اهمیت دارد و حتی در فضای خانگی نیز فضای سبز را ایجاد می کنند، با توجه به کم آبی، شهرداری باید در کنار گسترش فضای سبز شهری در کنار ساختمان مسکونی، در آب رسانی به این درختان کمک کند و بستر کوددهی، هرس، آبدهی و غیره را فراهم سازد.

شهردار شیراز همچنین از سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری خواستار فراهم کردن شرایطی برای شهروندان شد تا به صورت رایگان نهال دریافت کنند.

اسدی با بیان اینکه باید فضای سبز و گل و گلکاری در شهر شیراز مردمی‌سازی شود، گفت: موضوع آب که مهم‌ترین مؤلفه است، مدنظر قرارگیرد؛ چرا که مردم شیراز مردم بسیار خوبی هستند و بخشی از این خوبی به دلیل علاقه به گل و گیاه است و باید این بستر را فراهم کرد.

نقش سبزبانان در انتخاب شهر شیراز به عنوان پایتخت زیست محیطی آسیا

مسعود زارعی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز نیز گفت: امروز روز مبارکی برای شما عزیزان سبزبان است که با دهه کرامت تقارن یافته و شهردار این کلان ‌شهر هم قدردان زحمات شما عزیزان است.

وی با بیان اینکه اراده‌ای در شورای اسلامی شهر و شهرداری مبنی بر اهمیت منزلت سبزبانان وجود دارد، تصریح کرد: هرچند که شأن شما سبزبانان از اهمیت بالایی برخوردار است.

عضو و ناظر شورای اسلامی شهر شیراز در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز نیز اظهار کرد: شهر ما لایق بهترین‌ها است و اگر امروز شهر شیراز فضای سبز آن و پایتخت محیط زیست آسیا زبانزد است با تلاش و همت نیروی سبزبانان است.

نامگذاری معبر یا خیابانی به نام سبزبانان در شیراز

افسانه خواست‌خدایی افزود: طی چند سال گذشته اتفاقات بسیار خوبی در شهر شیراز رقم خورده است و این به جهت تدابیر شهرداری شیراز و سازمان سیما، منظر و فضای سبز بوده است.

وی از تصویب نام‌گذاری معبر و یا محلی به نام سبزبانان در شورای اسلامی شهر شیراز خبر داد که در این راستا پیاده‌راه سبز چمران به نام سبزبانان نامگذاری شده است.

عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر شیراز بیان کرد: در نوروز هر زائر و گردشگری که به شیراز سفر داشت، یکی از موضوعاتی که میان همه بیان می‌شد سبزی و تمیزی کلان ‌شهر شیراز بود که این شهر تمیز و پاک به دلیل خدماتی است که سبزبانان در این شهر ارائه می‌دهند.

خواست‌خدایی گفت: شورای اسلامی شهر شیراز در تمام کمیسیون‌ها ارائه خدمات هرچه بهتر به سبزبانان را پیشنهاد می‌دهند.

عضو و ناظر شورای اسلامی شهر در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز گفت: یکی از طرح‌هایی که در شهر شیراز اجرا و عملیاتی شد کاشت یکصد هزار اصله درخت نارنج بود که از سال گذشته این اقدام آغاز شد و این اقدام با تلاش سبزبانان شهر شیراز رقم خورد.

به گفته وی؛ سیاست‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز و سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری در سال جاری بر آن است تا کاشت درختان ثمری در رأس امور قرار بگیرد.

خواست‌خدایی با اشاره به اینکه آیین تجلیل از نیروهای سبزبان شیراز برای نخستین‌بار برگزار شد، تصریح کرد: در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز طی یک سال گذشته طرح‌ها و برنامه‌های بسیار خوبی در حوزه فضای سبز اجرا شد تا علاوه بر ارتقا، جایگاه شغلی سبزبانان، توسعه فضای سبز شهر شیراز را شاهد باشیم.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز نیز اظهار کرد: سالیان سال بود که  نیروهای سازمان مدیریت پسماند از عنوان شایسته پاکبان برخوردار بودند و اکنون نیز با همت والای شهردار شیراز واژه سبزبان برای کارگران زحمتکش فضای سبز انتخاب و در شورای اسلامی شهر شیراز تصویب شد.

روز ۲۰ اردیبهشت به نام سبزبانان نامگذاری شد

حمید کشتکار، رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز، افزود: با انتخاب این نام برای کارگران زحمتکش این حوزه، روز بیستم اردیبهشت ماه هر سال به عنوان روز بزرگداشت سبزبان مراسمی به جهت تجلیل از این نیروی زحمتکش برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طرح طبقه‌بندی مشاغل سبزبانان در حال اجرا است، ادامه داد: این اقدام از سال گذشته و با انعقاد قراردادهای جدید در حال اجرا است و در قراردادهای جدید سال جاری این موضوع اعمال می‌شود تا افزایش حقوق سبزبانان همچون حقوق پاکبان‌ها باشد.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز تصریح کرد: شغل پاکبانی جزو مشاغل سخت و زیان‌آور است و شغل سبزبانی هم می‌تواند به عنوان شغل زیان‌آور در قانون قلمداد شود.

 کشتکار عنوان کرد: همان‌گونه که پاکبانان با آلودگی سروکار دارند، سبزبانان نیز با سموم، آفت و آلودگی خاک سبز سروکار دارند و به روی سلامت آنها تاثیرگذار بوده و در معرض آسیب هستند.

بنابراین گزارش، در این آیین که با رونمایی از لباس سبزبانان همراه بود، از تعدادی سبزبانان و پیمانکاران طرف قرارداد با شهرداری شیراز در تأمین نیروی فضای سبز تجلیل شد.

 

                                        

 

         

 

 

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید

بر چسب ها

 نظر خود را ارسال کنید

 * 
 * 
 * 
تصویر امنیتی :  *  captcha