Warning: Use of undefined constant name - assumed 'name' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/etehadem/public_html/wp-content/themes/EttehadMellat/header.php on line 57
روزنامه اتحاد ملت

امیرعلی ابوالفتح تبعات خروج آمریکا از INF را بررسی کرد

آغاز رقابت تسلیحاتی در جهان

یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: «بر اساس INF آمریکا و روسیه ملزم شدند که بخشی از موشک‌های بالستیک و کروز خود را که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند را از اروپا خارج کنند. حالا اگر این توافق نباشد، آمریکایی‌ها می‌توانند مجددا موشک‌های خود را در کشور‌های مثل آلمان، بلژیک، هلند، ترکیه و… مستقر کنند و روس‌ها هم می‌توانند در منتهی الیه مرز خود یعنی در مرز با اوکراین مستقر کنند و با توجه بردT این موشک می‎‌تواند برخی شهر‌های اروپا را هدف قرار دهد؛ لذا یک رقابت تسلیحاتی در جهان ایجاد خواهد شد. ضمن اینکه ممکن است این موشک‌ها در بخش‌های دیگر هم مستقر شوند. مثلا روس‌ها در بخش آسیایی مستقر کنند و چینی‌ها هم همینطور؛ بنابراین در مناطق مختلف تنش بسیاری ایجاد خواهد شد.»

در سال ۱۹۸۷ بین ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی میان ریگان و گورباچف و پس از فروپاشی شوروی با روسیه یک پیمانی تحت عنوان INF به امضا رسید که بر اساس آن طرفین موظف شدند همه موشک‌های هسته‌ای و سکو‌های پرتاب آن‌ها را تا فاصله ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر (کوتاه‌برد) و ۱۰۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر (میان‌برد) را نابود کنند. اما حالا با گذشت بیش حدود ۳۰ سال از این پیمان دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در ۲۱ اکتبر ۲۰۱۸ اعلام کرد که به دلیل نقض مکرر این پیمان توسط روسیه، آمریکا از پیمان مذکور خارج خواهد شد و حالا تعلیق تعهدات از ۲۳ بهمن آغاز شده است.

جهان در مسیر یک “فاجعه” است

در همین خصوص امیرعلی ابوالفتح تحلیلگر مسائل بین الملل طی گفتگو با فرارو عنوان کرد: «تصمیمی که ایالات متحده اتخاذ کرده، اعلام خروج از توافق موشک‌های میان برد به نام INF است. این اعلام خروج به معنی تعلیق تعهدات آمریکا است و تا زمان خروج، مقامات ایالات متحده یک زمان ۶ ماهه را به روسیه داده اند تا به خواسته کاخ سفید عمل کنند. یعنی اگر روسیه طی این مدت نتواند نظر آمریکا را تامین کند، کاخ سفید به طور کامل از INF خارج خواهد شد و این پیمان به طور کلی از بین خواهد رفت و این تبعات بسیاری به همراه خواهد داشت.»

وی ادامه داد: «یکی از این تبعات این است که در وهله نخست این توافقی که میان دولت وقت در ایالات متحده و دولت وقت در شوروی در سال ۱۹۸۷ صورت گرفت و بر مبنابی آن طرفین متعهد شدند که به میزان قابل ملاحظه‌ای برخی از موشک‌های خود مثل موشک‌های بالستیک و کروز و سکو‌های پرتاب آن‌ها را از بین ببرند و دیگر در قاره اروپا این موشک‌ها را نصب نکنند، از بین خواهد رفت و بعد مدت زمان شش ماه اگر توافقی بین طرفین صورت نگیرد هم روسیه و هم اوکراین، قزاقستان و بلاروس که در آن سال از جمله جمهوری‌هایی بودند که داری سلاح هسته‌ای بودند، الان می‌توانند به همراه آمریکا موشک‌های کروز با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای بسازند و در اروپا مستقر کنند.»

او افزود: «نکته قابل توجه این است که آمریکایی‌ها مدعی هستند که چینی‌ها همین الان هم در این رقابت حضور دارند؛ لذا با از بین رفتن INF قطعا حضور چین در این رقابت افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد؛ بنابراین بی راه نیست اگر بگوییم که بعد IMF دنیا با موج بزرگی از ساخت موشک‌های هسته‌ای و تهدید به ساخت این موشک‌ها مواجه خواهد شد. به عبارت ساده‌تر از بین رفتن INF منجر به یک آشوب و بی نظمی بزرگ در جهان می‌شود که بسیاری از کشور‌ها را در بر خواهد گرفت.»

ابوالفتح عنوان کرد: «پیامد بعدی تصمیم اخیر ایالات متحده که شاید به خروج آن‌ها از INF منجر می‌شود این است که زمینه برای رسیدن به تفاهمات امنیتی و سیاسی بین مسکو و واشنگتن از بین برود و نتیجه این اتفاق را می‌توان در حوزه‌های پرچالشی مثل شرق اروپا و شرق وغرب آسیا و آمریکای لاتین مشاهده کنیم. به عبارت ساده‌تر از بین رفتن INF منجر به این می‌شود که طرفین به صورت دائمی به یکدیگر سوظن داشته باشند و این مسئله یک بلبشو بزرگ در جهان ایجاد خواهد کرد.»

به اشتراک بگذارید

بر چسب ها

 نظر خود را ارسال کنید

 * 
 * 
 * 
تصویر امنیتی :  *  captcha